Co na to odborník?

                     

                   Fyzioterapeut Bc. Eva Vízková

Barefoot obuv – je skutečně vhodná od prvních krůčků i pro dospělé?

Často se známí a maminky během přednášek v mateřském centru ptají na výběr první obuvi. Jednou z velmi častých otázek  - je barefoot jen módní vlnou nebo skutečně zdravé obutí ?

Jako fyzioterapeut doporučuji pro výběr prvních botiček ( i dalších) zaměřit se na správný výběr obuvi. Ten by měl zahrnovat:

Správnou délku stélky

(Nekupovat příliš s velkým nadměrkem. Ideální pro začínající chodce je 0,7 – 1cm, u starších dětí 0,7 – 1,5cm. A u menších dětí pravidelně kontrolovat, zda má noha ještě dostatečné místo v botě. Děti často nemluví o tom, že je bota tlačí, jejich prstíky se automaticky pokrčí a tak se může noha špatně vyvíjet.)

Správnou šířku stélky

(Mnozí „odborníci“ či prodavačky v klasické obuvi na tento důležitý aspekt zapomínají. Pokud koupíme dítěti úzkou botičku, jsou jeho prstce utisknuty, svalové řetězce – které vedou od prstů nohy přes dolní končetinu – trup – až k hlavě, nemají možnost správného zapojení a tím správný vývoj motoriky. Nesmíme zapomínat, že na těle vše souvisí se vším! Správné nastavení jednoho segmentu – nožičky v botě – ovlivní všechny segmenty nad ním.)

Netvarovaná stélka

(Děti se rodí s „plochou“ nohou a tukovým polštářem na plošce. Jejich nožička má úžasnou adaptabilitu (uchopovací funkce). Díky poznávání různých povrchů má možnost noha tvarování a postupného vytváření klenby. Ploska není „modelína“ do které můžeme díky tvarované stélce vtisknout obtisk. Vnitřní svaly nohy se aktivují jen díky terénu, který proprioceptivně vnímají ( zpětná vazba noha-mozek). Klenba se může tedy vytvořit správně, jen pokud má možnost cítit terén a noha není „nijak“ omezována.)

Bota bez jakéhokoliv vyvýšení (podpatku)

(Díky vyvýšení se mění těžiště těla i zapojení svalů a bohužel někteří výrobci vyrábějí bačkůrky pro první krůčky s vyvýšenou patou)

Bota s ohebnou podrážkou do všech směrů

(Dospělá noha i dětská noha nedopadá během chůze na podložku celá, ale dochází k postupnému došlapu a odvíjení chodidla. Tato funkce je velmi důležitá – adaptuje se na terén, zmírňuje nárazy na podložku. Pokud koupíme tvrdou botu – hlavně dětská nožička, která nemá takovou sílu tloušťku podrážky nepřepere a je zabráněno přirozené funkci nohy)

Proto pro zdravé obutí doporučují botu, která splňuje všechny tyto kritéria. A barefoot obuv je splňuje všechny. V případě nejasnosti motorického vývoje (vtáčení prstů nohy, vtáčení špiček, valgozní – varozní postavení kolen apod.) doporučuji navštívit fyzioterapeuta. Fyzioterapeut určí, zda je nutná nějaká náprava či se jedná ještě o fyziologické postavení, které není nutné řešit (tejpování, aktivní cvičení, FO ortézky …) .

Jak by měla bota vypadat?

Anatomický tvar boty – hlavně v oblasti špičky. Prstce na chodidle nemají tvar špičky (nejdelší prostřední prst). Nejčastěji se prsty svažují od palce k malíku. Většina klasické obuvi nekopíruje tvar nohy, ale nohu utlačuje, stáčí prsty k sobě (často vzniká deformita hallux – valgus).  Je třeba vybírat botu podle anatomických rozměrů své nohy. Snad všichni znají ten pocit, kdy se těšíme domů, až boty vyzujeme a užijeme si „volnost“. Pokud však zakoupíme správně řešenou obuv – která kopíruje tvar našeho chodidla, tento pocit volnosti si můžete užít během pracovní schůzky, ve škole, v práci, pochůzkách po městě….

autor článku: Eva Vízková

Bc.   Eva Vízková       -  fyzioterapeut dětské léčebny, telefon: +420 733 791 244, email: vizkovaeva@gmail.com

Mgr. Pavla Brandová  - fyzioterapeut, regenerace, rekondice, masáže, telefon: +420 721 724 441, web: www.pbfyzio.cz