Proč BAREFOOT

BAREFOOT = chůze naboso

Dle našeho názoru by boty měly co nejméně formovat nohy, proto by měly být:

Anatomicky tvarované

Boty by měly respektovat tvar chodidla, proto by neměly stlačovat prsty k sobě.  Převážná většina konfekční obuvi má kulatý či špičatý tvar, brzy se stáčí špička a dochází k utlačování malíku a palce. Dětská ještě „nezkažená“ nožka má tvar vějířku, prstíky jdou hezky od sebe. Běžnou obuví dochází  k tomu, že palec uhýbá do středu a vzniká tzv. „Hallux Valgus“ – vbočený palec.  Chodidlo je doslova slisováno do tvaru nového. Prostě jauvajs :-) Čím více je bota špičatá, tím více je pro prsty málo místa a nemají možnost pohybu, nedokáží se ani zahřát.

Tyto obkresy jsou reálné, modrá značí reálný obkres naší dcerky. Červená - reálný obkres neanatomicky tvarované stélky vyjmuté z klasické boty. Zelená - reálný obkres anatomicky tvarované stélky.

plakat_2

 

plakat_1

Lehká, tenká  a měkká obuv

Nošením pevné, bytelné a tvrdé obuvi dochází k zatěžování končetin. Chodidlo nemá možnost pracovat, kotníky jsou zafixované. Chodidlo nemá možnost projmutí, ve tvrdých botách se stavíme na špičky současně s botou. Měkké boty na tenké podrážce způsobí přirozenou a velmi pohodlnou chůzi. Proto mají barefoot boty měkký svršek, opatek velice měkký a nebo žádný. U barefoot bot je možné vnímat povrch země, noha reaguje na podněty, tzv. propriocepce. U klasických bot s podrážkou nad 6 mm nemohou proprioceptory fungovat správně, nedostávají zpětnou vazbu z terénu po kterém se pohybujeme. Není třeba se tenké barefoot podrážky obávat, jsou patentované proti propíchnutí.

Rovná obuv vez vyvýšení

Nulový sklon mezi patou a špicí je důležitý pro správný postoj a chůzi. Podpatky způsobují nepřirozené postavení zad a celého těla.

Noha by se neměla přizpůsobovat botě, ale bota noze :-)